نوشته‌های مرتبط
آخرین نظرات
جستجو در وبلاگ

سیستم اعلام سرقت چیست ؟ | تعریف دزدگیر | بهترین دزدگیر اماکن | نقاط ضعف و قوت استفاده از دزدگیر اماکن

توسط 625

سیستم اعلام سرقت (دزدگیر) چیست ؟

تعریف کلی از دزدگیر یعنی وسیله ای که به ما کمک می کند در زمانی که شخص یا اشخاص وارد محیط و حریم خصوصی ، شدند و این مجوز از طرف ما صادر نشده با به صدا در آمدن آژیر در این محیط اطرافیان و حتی خودمان نیز از این ورود غیرمجاز با خبر شویم. برای بهتر متوجه شدن این مطلب به شکل دیگری عنوان می کنم :

شما با تهیه دزدگیر ماشین و نصب آن بر روی خودرو شخصی خودتان ، آن وسیله را در برابر دزدیده شدن وسایل داخل و همچنین خودرو را ایمن می کنید و زمانی که سارق جهت سرقت وسایل داخل خودرو و یا خود خودرو اقدام می کند با صدا در آمدن آژیر از مقاصد آن شخص سارق باخبر می شوید و اقدامات بعدی را انجام می دهید. به همین شکل دزدگیر اماکن (یا همان دزدگیر منزل و محل کار) نیز عمل می کند و سارق را از آن محیط دور می کند.

بهتر است یک مقدار تخصصی تر به قضایا نگاه کنیم. یک سیستم اعلام سرقت از متصل شدن چند وسیله بهم تشکیل می شود که دستگاه مرکزی و متعلقات آن کنترل پنل ، سنسور (یا همان چشمی ، دتکتور ، حسگر و یا آشکارساز) ، آژیر (سیرن ، بوق و ... ) می باشند. وقتی یک چشمی یا سنسور در محلی که نصب شده باشد ورود افراد غیرمجاز را حس می کند (عبور کردن از شعاع اشعه هایی که سنسور پرتاب می کند) به دستگاه مرکزی این پیغام را ارسال می کند و دستگاه مرکزی آژیر سیستم و اعمال دیگر را نیز انجام می دهد تا این هشدار اعلام گردد.

دستگاه مرکزی سیستم اعلام سرقت

به مختصری از امکانات و عملکرد دستگاه مرکزی سیستم اعلام سرقت می پردازیم تا بهتر بتوانیم مطلب را باز کنیم. دستگاه مرکزی مانند مغز انسان عمل می کند و کنترل کننده کلیه اعمالی که یک دزدگیر انجام می دهد ، می باشد. در سیستم اعلام سرقت های مختلف امکانات و عملکرد این دستگاه ها خیلی متفاوت نمی باشد و تقریباً ساختار کلی همگی یکسان است ، اما ممکن است امکانات دستگاه ها با یکدیگر متفاوت باشد و هر تولید کننده با توجه به سابقه و در اختیار داشتن تکنولوژی روز دنیا می تواند به قابلیت های دستگاه های خود اضافه کند. به طور مثال وقتی یک هشدار از سمت چشمی (سنسور) به دستگاه مرکزی اعلام می گردد ، کلیه دزدگیرها ابتدا آژیر (بلندگو و ...) را به صدا درمی آورند و در همان زمان می توانند با زنگ زدن از طریق خط تلفن شهری به مالک آن دزدگیر اعلام هشدار کنند. بعد از ورود سیم کارت و تلفن همراه به زندگی انسان ها به مرور زمان ماژول یا همان دستگاه اعلام هشدار سیم کارتی نیز وارد بازار جهانی شد و در ابتدا برخی از تولید کنندگان شروع به ساخت وسیله ارتباطی دزدگیر با مالک آن از طریق سیم کارت را آغاز کردند. به مرور و با توجه به کمرنگ شدن خطوط تلفن شهری در بین انسانها کلیه تولید کنندگان به این نتیجه رسیدند که الزاماً این دستگاه (ماژول) را تولید و در کنار دستگاه مرکزی خود قرار دهند تا کاربران بیشتری را جذب خرید محصولات خود کنند.

امروزه نیز با پیشرفته تر شدن این دستگاه ها بعضی از تولید کنندگان از جمله کمپانی پارادوکس اقدام به تولید ماژول کنترل از راه دور از طریق اینترنت نموده که بسیار کاربردی تر و کارامدتر از ماژول سیم کارتی می باشد که در آینده به جزئیات بیشتری از آن می پردازیم. کلیه ماژول هایی (دستگاه هایی) که ذکر شد صرفاً جهت اطلاع رسانی به مالک دستگاه طراحی و تولید شده اند و زمانی که فرض کنید شما خارج از شهر محل زندگی و یا حتی خارج از آن محیطی که در آن دزدگیر را نصب کرده اید باشید می توانید در صورت ورود افراد غیرمجاز به آن محیط باخبر شوید و از طرق مختلف دستگاه خود را خاموش و روشن کنید و با خبر شوید که از کدام منطقه وارد محیط شما شده اند و امکانات دیگری که به آنها خواهیم پرداخت.

سنسور یا چشمی سیستم اعلام سرقت

به طور کلی تشخیص دهنده حرکت در محیطی که در آن دزدگیر نصب می شود همان سنسور یا چشمی می باشد. این سنسورها در مدل های مختلف و با کارایی متفاوتی طراحی و ساخته می شوند که نسبت به محل قرار گیری از انواع آنها استفاده می گردد. تولید کنندگان باز هم نسبت به توانایی در طراحی و ساخت این چشمی ها را به دو صورت مخصوص فضای داخل و خارج تولید می کنند که تنوع خاصی دارند. کمپانی پارادوکس کانادا که پیشرو در تولید انواع چشمی ها می باشد سنسورهای پیرامونی (پوشش دهنده یک فضا مانند اتاق ، سالن و غیره) – سنسورهای پرده ای (نصب در کنار پنجره ، درب و ...) - سنسورهای خطی (همانند یک نرده عمل می کنند و بر روی دیوار نصب شده و آن دیوار را پوشش می دهند) را تولید می کند که بسیار کاربردی و مناسب برای پوشش محیط های مختلف می باشند. در مورد جانمایی و نوع این سنسورها که جهت بهره برداری هر چه بهتر از آنها بسیار حائز اهمیت می باشد که لزوماً از نظر کارشناسان این سیستم ها استفاده نمود تا در عملکرد این سیستم ها به مشکلی برخورد نکنیم. کارشناسان با توجه به محیط و عملکرد چشمی ها ، محل و نوع مناسب را انتخاب و به کاربران عزیز پیشنهاد می دهند. این سنسورها با توجه به امکاناتی که دارند اعم از تشخیص حیوان خانگی ، شعاع دید و غیره قیمت گذاری می گردند و مورد استفاده قرار می گیرند. لذا در نظر داشته باشید که قیمت می تواند خیلی متفاوت باشد و به اصطلاح معروف هیچ ارزانی بی دلیل نمی باشد.

آژیر (سیرن ، بلندگو و ...) سیستم اعلام سرقت

یکی از ارکان مهم دزدگیر اماکن آژیر یا همان بلندگو می باشد. بعد از اینکه سنسورها تردد غیرمجاز را به دستگاه مرکزی اعلام می کنند دستگاه مرکزی دستور به صدا درآمدن آژیر را صادر می کند. در موارد بسیاری که مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته شدند از سوی سارقین ، زمانی که آژیر عمل می کند سارقین تلاش به گریختن از آن محیط را انجام می دهند و خسارتی به مالک آن محیط وارد نمی گردد. شاید بتوان اینگونه عنوان کرد که آژیر همان کار (فریاد زدن ... دزد آی دزد) را انجام می دهد. با این تفاوت که دزدگیرها هیچ وقت خواب ندارند و به طور دائمی مشغول حراست و نگهبانی از محیط در آنجا قرار داده شده هستند و هیچ آشنا و غریبه ای را یکدیگر تفکیک نمی کنند. آژیرها نیز در تنوع زیادی طراحی و تولید می گردند که باز هم از مدل های باسیم و بیسیم در آنها موجود می باشد. از اندازه های مختلف و مخصوص فضاهای داخلی و خارجی نیز ساخته می شوند و همچنین میزان بلندی صدای آنها نیز از تفاوت هایشان می باشد. معمولاً و به صورت متداول این سؤال از سوی کاربران محترم پرسیده می شود که : اگر سارق سیم آژیر را قطع کند و یا آن را از محل نصب شده خارج کند دیگر هیچ وسیله ای برای باخبر کردن اطرافیان وجود ندارد و عملاً دزدگیر بی فایده می گردد.

پاسخ : یکی دیگر از تفاوت های بین تولید کنندگان در این مورد نمایان می گردد و به طور مثال کمپانی پارادوکس در ساخت و طراحی آژیرهای خود به این موضوع اهمیت خاصی داده است و چاره ای اندیشیده ، در آژیرهای دزدگیر پارادوکس شاسی وجود دارد که در اصطلاح به آن تمپر می گویند و کار این شاسی زمانی می باشد که آژیر از محل نصب خود خارج گردد و زمانی که این شاسی از دیوار یا سقف به آن نصب شده خارج گردد شروع به صدا کشیدن می کند. داخل آژیرها باتری در نظر گرفته شده که در صورتی که سیم آژیر توسط سارقین چیده شود بلافاصله تا زمانی که باتری آژیر انرژی دارد صدای آژیر قطع نمی شود و در مدل های بیسیم نیز این دو حالت وجود دارد. در آژیر دزدگیرها نیز تفاوت قیمت وجود دارد که بستگی به امکانات آنها از یکدیگر متفاوت هستند.

بررسی نقاط ضعف نصب سیستم اعلام سرقت (دزدگیر اماکن)

بعد از تحقیق و مذاکره با کاربران مختلف نتیجه گیری کلی در مورد استفاده از دستگاه دزدگیر فقط یک عیب را برای ما مشخص کرد.

* اعلام هشدار خطا *

بیشتر کاربران محترم از این موضوع شکایت داشتند که در موارد بسیاری آژیر زدن خطا داشته اند و وقتی به آن محیط مراجعه کردند متوجه شدند که دزدگیر هشدار اشتباه را اعلام کرده است و فقط باعث ایجاد نگرانی برای کاربران شده است و اکثرا بعد از چند بار تکرار شدن این مطلب دست از استفاده دستگاه دزدگیر کشیده اند. در اینجا می توان اعلام کرد که استفاده از تجهیزات مناسب و همچنین استفاده از برند مناسب می تواند تمامی این مشکلات را برطرف کند و کاربران با خیال آسوده از دستگاه دزدگیر استفاده نمایند.

بررسی نقاط قوت استفاده از سیستم اعلام سرقت

همانطور که ذکر شده دزدگیر اماکن هیچ وقت نمی خوابد ، هیچ زمانی امور شخصی برای انجام ندارد ، هیچ زمانی به مرخصی نمی رود هیچوقت شب و روز ندارد و در تمام مدت به طور مداوم مشغول حراست و حفاظت از محل قرارگیری در آن می باشد و موارد ذکر شده بسیار حائز اهمیت می باشد. کاربران گرامی می توانند با آرامش محیط خود را به دزدگیر بسپارند و به امور زندگی خود برسند و همیشه مطمئن باشند که مسئول حفاظت و نگهبانی در محیط خود دارند.

نتیجه گیری

باز هم ذکر می کنم که استفاده از تجهیزات مناسب که توسط کارشناس مشخص گردیده شرط بسیار مهمی می باشد که حتماً باید در نظر گرفت و اگر در ابتدا هزینه بیشتری پرداخت کنیم بهتر است تا هزینه کم پرداخت شده هیچ زمانی به استفاده نیاید و مورد بهره برداری قرار نگیرد.

شرکت مهندسی پادان الکترونیک با شانزده سال سابقه درخشان در زمینه سیستم های امنیتی و نظارت تصویری ، و با بکارگیری به روز ترین تجهیزات و علم روز دنیا توسط کارشناسان مجرب خود ، بهترین راهکار  را در زمینه سیستم های امنیتی به شما ارائه خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های 88062061-88062062 تماس بگیرید.

دزدگیر پارادوکس
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

تنظیمات

برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.